"OKULARNIK" - Katarzyna BondaTytuł: Okularnik
Autor: Katarzyna Bonda
Wydawnictwo: MUZA SA


Przyznam szczerze, że nie często sięgam po literaturę polską. Nie ma konkretnego powodu ani przyczyny, że większość mojej biblioteczki zajmuje twórczość obca. Wybieram książki według własnego gustu i upodobania, własnych kryteriów. Moja przygoda z Katarzyną Bondą zaczęła się kiedy wygrałam konkurs, w którym nagrodą były dwa tomy z tetralogii kryminalnej o utalentowanej profilerce Saszy Załuskiej.

„Okularnik” jest powieścią wielowątkową, skrupulatnie opisaną z mnóstwem szczegółów, w konsekwencji bardzo trudno ją opisać. Na pewno nie jest to książka na jeden wieczór, w końcu jej objętość to niemalże dziewięćset stron! Jednak osobom sięgającym po tę lekturę radziłabym nie rozdrabniać się w czytaniu ze względu na obszerną treść.

Główna bohaterka, policyjna profilerka, Sasza Załuska wyrusza na Podlasie do Hajnówki, żeby spotkać się ze swoim dawnym kochankiem, ojcem jej dziecka oraz głównym podejrzanym w sprawie „Czerwony Pająk”. Na miejscu okazuje się, że został on zwolniony z kliniki psychiatrycznej, w której przebywał. Podczas gdy Sasza stara się dowiedzieć gdzie obecnie przebywa Łukasz Polak, w miasteczku dochodzi do porwania panny młodej, żony Piotra Bondaruka, bogatego biznesmena, któremu w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła już trzecia kobieta.

Trzeba również wspomnieć, że Katarzyna Bonda porusza w książce trudne, bolesne tematy związane z konfliktem narodowościowym. Brutalnie opisuje napad i wymordowanie prawosławnych mieszkańców wsi. Wątek ten bardzo mną wstrząsnął. Nie trudno się domyślić, że dla autorki książka ta jest bardzo osobista i na pewno podczas pisania towarzyszyły jej nie małe emocje. Nawiązując do prawdziwych wydarzeń otwarcie mówi o okrucieństwach dokonanych przez oddział Romualda Rajsa, działającym pod pseudonimem Bury. Dzisiaj mało kto przyznaje głośno, że niektórzy wychwalani Żołnierze Wyklęci nie zasługują na miano bohatera. Epizody historyczne przedstawione w książce zaintrygowały mnie do tego stopnia, że sama zaczęłam szukać faktów historycznych dotyczących tych tragicznych wydarzeń.

„Okularnik” jest książką niezwykłą. Oprócz ciekawej intrygi kryminalnej autorka ukazała autentyczne wydarzenia historyczne subtelnie łącząc ze sobą całość w spójną fabułę. Nie da się nie dostrzec, że Katarzyna Bonda wykazuje się dbałością o szczegóły, a liczni bohaterowie i mnogość wątków splatają się tworząc logiczną i składną historię. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © UCIEKAJĄCE STRONY , Blogger