Sigrid, Johanne HildebrandtTytuł: Sigrid
Autor: Johanne Hildebrandt
Wydawnictwo: Jaguar
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 460
Ocena: 4/5


Sigrid, córka wodza Skilfingów, jest świadoma swojego przeznaczenia, które mówi o wydaniu na świat potomka, króla królów. W proroczym śnie widzi syna i niebieskookiego mężczyznę, ojca chłopca. Obu kocha ponad wszystko. Posłuszna ojcu, który pragnie zawrzeć sojusz pomiędzy zwaśnionymi rodami, wchodzi w małżeństwo z Erykiem, królem Swithjodu. Jaki los szykują dla niej bogowie?Przyznam szczerze, że na początku czułam się zmęczona tą książką. Czytanie szło mi dość opornie. Język nie należy do łatwych, a wszystko to przez ogromne bogactwo trudnych imion, nazw wydarzeń czy miejsc i innych terminów, których nie spotykamy na co dzień. Jednak w kolejnej części książki, gdy już przyswoiłam słownictwo, nabrałam rozpędu i nawet nie spostrzegłam, że czytam ostatni rozdział. Dużą zaletą jest umieszczenie na końcu książki słowniczka z wyrazami, które wyszły z użycia.

Sama fabuła jest ekscytująca. Nie brakuje w niej dynamiki i zapierających dech w piersi wydarzeń. Autorka przedstawia nam magiczny świat bóstw i wierzeń skandynawskich. Świat pełen okrucieństwa, w którym nie ma miejsca na tkliwość i wrażliwość. Istotną rolę odgrywają bogowie. Opisy tradycji i zwyczajów nadają książce tajemniczości i powagi. Wątek romansu, który zaistniał przeciwko wszystkim, tworzy intrygującą, niesamowitą historię. Klimat powieść fascynuje i powoduje, że czytelnik się zatraca w nim.

Bardzo podobała mi się osobowość tytułowej bohaterki. Biła od niej siła, odwaga i mądrość. Nie da się nie zauważyć ogromnej wiary, która w książce jest podkreślana bardzo często. Postać tą bardzo polubiłam i zainteresowałam się nią na tyle, aby poznać kilka faktów dotyczących kobiet żyjących we wczesnośredniowiecznej Skandynawii, gdzie jak się okazało, płeć żeńska odgrywała znaczącą rolę - w wydawać by się mogło - zdominowanym przez mężczyzn świecie.

Pomimo, że w powieści odnajdziemy kilka historycznych postaci oraz epizodów to jednak Sigrid ma więcej wspólnego z fantastyką. Nie zaliczyłabym jej również do literatury młodzieżowej. Zbyt wiele tu brutalnych opisów, mordów, grabieży, okrutnych walk, które autorka podaje nam z najdrobniejszymi szczegółami. Wszystko to oddziałuje na wyobraźnię i sprawia, że książka jest mroczna, zatrważająca i jednocześnie bardzo wciągająca.

Biorąc pod uwagę całość uważam, że książka jest warta polecenia. Ciekawość do kolejnej części została rozbudzona. Zdumiewające intrygi, zakazana miłość, poświęcenie, wytrwałość i bezpośredniość gwarantują napięcie i przyspieszone bicie serca. Fascynujący świat nordyckich bogów zadziała na każdego czytelnika.


www.wydawnictwojaguar.pl
1 komentarz:

  1. Książka wydaje mi się naprawdę interesująca. Koniecznie muszę po nią sięgnąć. :)
    Pozdrawiam!
    http://sunny-snowflake.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Copyright © UCIEKAJĄCE STRONY , Blogger