Głębia ciemności, Michael LaimoPrzejdę od razu do sedna sprawy. Michael Laimo to pisarz, o którym nie miałam zielonego pojęcia, ale jak tylko zobaczyłam książki jego autorstwa w dziale horror postanowiłam poświęcić im dłuższą chwilę. Co prawda opinie na temat Głębi ciemności nie były zbyt pochlebne, ale wiadomo każdy ma swój gust, więc postanowiłam wyrobić sobie własne zdanie o pisarzu.

Powieść  nominowana do prestiżowej nagrody Brama Stokera rozpoczyna się bardzo ciekawie. Główny bohater przebywając w ciemnej piwnicy, nagrywa swój głos na taśmę, opisując straszne wydarzenia jakich doświadczyła jego rodzina podczas pobytu w domu, do którego się przeprowadzili. Horror, który przeżyli ma być przestrogą dla kolejnych mieszkańców domu przy Harlan Road 17.

Opowieść doktora Michaela Cayle’a zaczyna się od przeprowadzki jego rodziny do cichego miasteczka Ashborough, celem objęcia prywatnej praktyki. Dom położony w malowniczej okolicy, otoczony ze wszystkich stron lasem, wydaje się być spełnieniem marzeń. Tymczasem bardzo szybko okazuje się, że jest drogą do najgorszego koszmaru. Wygląda na to, że przerażające legendy opowiadane przez mieszkańców są prawdziwe.

Największym atutem powieści jest mroczny klimat. Jest rewelacyjny! Książka jest przesiąknięta paniką, bezsilnością, poczuciem melancholii i osaczenia. Atmosfera udziela się czytelnikowi już od pierwszych stron. Opisy są szczegółowe i z pewnością pobudzające wyobraźnię. Rytualne morderstwa, przerażające wypadki czy nienaturalne zachowanie mieszkańców wobec czyjejś śmierci potęgują uczucie grozy. Jednak powieść wydaje się mieć więcej minusów niż plusów. Fabuła jest schematyczna i dość przewidywalna. Oklepany wątek domu w środku lasu, w którym zamieszkują dzicy. Nic nowego, nic szczególnego. Rozczarowały mnie również postacie. Osowiałe, bez wyrazu, sprawiają wrażenie niedoprecyzowanych, a momentami nawet irytujących. Podobnie było z dialogami, miejscami rażącymi infantylnością.

Na pewno nie jest to książka na wysokim poziomie i nie spełni oczekiwań osób wymagających. Czyta się ją szybko ze względu na małą objętość i prosty język. Zakończenie było nawet niezłe, chociaż czułam pewien niedosyt. Uważam, że autor ma duży potencjał i naprawdę fajne pomysły, ale brakuje wyrazistości i dopieszczenia kilku istotnych elementów, ważnych dla odbiorcy. Pomimo to nie skreślam pisarza. Na mojej półce czeka jeszcze Pociąg upiorów. Myślę, że dopiero ta książka zadecyduje czy warto poświęcić więcej uwagi twórczości Michaela Laimo.


Tytuł: Głębia ciemności
Autor: Michael Laimo
Wydawnictwo: Amber
216 s.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © UCIEKAJĄCE STRONY , Blogger