"Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad - rzeka. Tom 1" - Krzysztof Wielicki, Piotr Drożdż


Nieczęsto sięgam po biografie, chociaż w tym roku moja biblioteczka powiększyła się o kilka książek z tego gatunku. Ostatnią, którą czytałam była historia wybitnego himalaisty, Jerzego Kukuczki, który totalnie mnie oczarował swoją prostotą, otwartością i ogromną pasją do gór. Tym razem było podobnie. W górską podróż wybrałam się z Krzysztofem Wielickim, zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum.

Książka przedstawia dzieciństwo Krzysztofa Wielickiego, czas studiów oraz początki górskiej pasji. Poznajemy miejsce pierwszej wspinaczki, począwszy od Tatr, poprzez Alpy, Kaukaz, Pamir, Hindukusz, a skończywszy na ośmiotysięcznikach. Wszystko to wzbogacone jest wieloma pięknymi zdjęciami, od których ciężko oderwać wzrok.

Publikacja jest nietypowa, ponieważ życiorys himalaisty został przedstawiony w formie pytań i odpowiedzi. Pierwszy raz zetknęłam się z biografią w postaci obszernego wywiadu. Na początku podeszłam do tego dość sceptycznie, bo nie wiedziałam jak dziennikarz, Tomasz Drożdż, zamierza przedstawić losy Krzysztofa zachowując taką strukturę, odpowiednią chronologię wydarzeń i płynność. Moje wątpliwości szybko zostały rozwiane. Schemat biografii jest właściwy – wszystkie przeżycia są uporządkowane.

Biografia zawiera sporo czystych faktów, choćby opisy szlaków i sprzętu. Jestem pod wielkim wrażeniem ogromnej wiedzy Tomasza Drożdża i Krzysztofa Wielickiego. Szczegółowe odpowiedzi są wynikiem pisania przez bohatera pamiętnika podczas wypraw. Gdyby nie notował swoich przeżyć i odczuć, z pewnością nigdy nie poznalibyśmy jego fascynującej, barwnej drogi życiowej.

Czytelnik zetknie się ze zwyczajnymi, błahymi, a nawet zabawnymi sytuacjami m.in. palenie trawki z przyjaciółmi, jazda traktorem w środku nocy, ale również z wieloma problemami - trudności w zdobywaniu informacji (kiedy rozpoczynał górską karierę), braku odpowiedniego sprzętu, brak środków potrzebnych do zorganizowania wypraw. Niesamowite jest podejście Krzysztofa, który nie poddaje się, a każde potknięcie go umacnia, buduje i wzbogaca o nowe doświadczenie. Ponadto wspomina wielu górskich partnerów m.in. Andrzeja Czoka (zm. 1986), Walentego Fiuta, Leszka Cichego. Część wspinaczy była znana mi wcześniej, o innych czytałam pierwszy raz. Nasz bohater zwraca uwagę na to jak ważne jest psychiczne wsparcie w górach, dbałość o siebie nawzajem, pomoc.

Krzysztofa Wielickiego poznałam osobiście na tegorocznych warszawskich targach książki. Okazał się bardzo przyjemnym człowiekiem – uśmiechniętym, szczerym, bezpośrednim, skromnym. I tak ukazuje Go ta książka. Ten wybitny himalaista zdobył Broad Peak (1984) w ciągu jednej doby, ponadto zimą jako pierwszy zdobył Mount Everest (1980), Kangchenjunga (1986), Lhotse (1988). Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród oraz wyróżnień. Wobec tych osiągnięć pozostał sobą – zabawny, nie wywyższa się, nie chwali, mający dystans do siebie. Jego inspirujące życie zachęca czytelnika do ruszenia tyłka z kanapy i pójścia po własne marzenia, dlatego warto poznać tę książkę.

Tytuł: Krzysztof Wielicki – mój wybór. Wywiad – rzeka. Tom 1
Autor: Krzysztof Wielicki, Piotr Drożdż
Wydawnictwo: Góry Books
Data wydania: 5 grudzień 2014
288 s.

2 komentarze:

  1. Mam na uwadze tę książkę, bo z tego co się orientuję, jest to najlepsza biografia polskiego himalaisty. Ale ja cały czas czekam na kompletną monografię historii polskiego himalaizmu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciężko stwierdzić czy jest najlepsza. Jeszcze trochę biografii polskich himalaistów przede mną. Na pewno jest dobra, przystępnie napisana, ale przede wszystkim uwiodła mnie prostota i naturalność Krzysztofa :)

      Usuń

Copyright © UCIEKAJĄCE STRONY , Blogger