"POLSKA ODWRACA OCZY" Justyna Kopińska
Jestem świeżo po lekturze, więc myśli kołatają w głowie. Kilka miesięcy temu czytałam reportaż Justyny Kopińskiej – Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?, który mną dogłębnie wstrząsnął. Podobnie jest z Polska odwraca oczy. Zbiór reportaży paraliżuje! Trudno opisać emocje jakie we mnie siedzą. One odbierają mowę!

Justyna Kopińska porusza w książce kontrowersyjne historie, które wydarzyły się w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat. Porusza sprawę seryjnego mordercy, pedofila – Mariusza Trynkiewicza. Bez skrupułów, otwarcie opowiada o znęcaniu psychicznym i fizycznym jakie stosowało kierownictwo i personel w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, Ośrodku Sióstr Boromeuszek w Zabrzu, Ośrodku Socjoterapeutycznym w Łysej Górze – wyzwiska, bicia, gwałty, upokorzenia. To tylko kropla w morzu. Sprawy napomknięte przez autorkę dotyczą nie tylko indywidualnych osób, ale i całych grup. W dużej mierze odnoszą się do dzieci.

Już kilka pierwszych stron reportażu tak mnie zszokowały, że otwierałam buzię ze zdumienia. Autorka bez ogródek mówi o przestępstwach, niesprawiedliwości, dramatach jakich doświadczyły rodziny i dzieci. Jestem zszokowana tragediami, ale przede wszystkim brakiem odpowiedniej reakcji ze strony służb i instytucji mających na celu chronić i pomagać. Poraziła mnie skala przekupstwa i bezkarności. Autorka wprost opowiada o władzy, która dba tylko o swój tyłek, bogacąc się na krzywdzie innych. Zamiatanie spraw pod dywan – jakie to wygodne.

W głowie mam milion pytań. Przeczytawszy naraz wszystkie reportaże, całe to zło w nich zawarte, człowiek nie może uwierzyć, że takie rzeczy dzieją się na świecie, że człowiek człowiekowi może zgotować takie piekło. Przerażający jest również fakt, że jeśli znalazła się osoba na wysokim stanowisku, która chciała poznać prawdę i pomóc ofierze, bardzo szybko była ona degradowana. Brak słów.

Wszystkie reportaże wstrząsają. Nie sposób ich omówić. O niektórych historiach słyszałam wcześniej, o innych dowiedziałam się dopiero z tej książki. Dziennikarka dokładnie opisuje brutalne wydarzenia. W lekturze umieszczone są rozmowy z pokrzywdzonymi, wszystkie najistotniejsze szczegóły, i te najbardziej okrutne. Czytelnik czuję ogromną bezsilność. Czyta i zastanawia się czy to aby nie zły sen. Jakim trzeba być człowiekiem, żeby dopuścić się takich czynów? Co taki człowiek myśli i czuje, widząc przed sobą bezbronne, niewinne dziecko? Gdzie podziała się sprawiedliwość? 

Myślę że każdy powinien poznać tę książkę. Pomimo ciężkiej tematyki, powinniśmy mieć świadomość tego co dzieje się w kraju. Ta pozycja literacka zmusza do refleksji. Jest również przestrogą i w pewnym sensie manifestacją wobec skorumpowanych władz.

Tytuł: Polska odwraca oczy
Autorka: Justyna Kopińska
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 8 maj 2017
232 s.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © UCIEKAJĄCE STRONY , Blogger