"Z JEDNYM WYJĄTKIEM" Katarzyna Puzyńska


W okolicach Lipowa umiera kwiaciarka, Małgorzata Głuszyńska. Policja początkowo sądzi, że śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych, ale szybko okazuje się, że są w błędzie. Starsza pani została zamordowana. Interesujący jest fakt, że na miejscu zbrodni zostaje znaleziona szachownica z rozłożonymi figurami, a na ciele denatki widnieje świeżo wytatuowany napis. Daniel Podgórski i Klementyna Kopp po raz kolejny stają przed trudnym zadaniem.

Z jednym wyjątkiem to czwarty tom serii o policjantach z Lipowa. Znajdziecie tu ciekawy wątek kryminalny i mocno rozbudowane tło społeczno-obyczajowe. Zarówno w tej, jak i w poprzednich częściach fabuła przedstawiona jest w dwóch płaszczyznach czasowych. Osobiście bardzo lubię retrospekcję, bo jest to zabieg, która uatrakcyjnia powieść. Przeszłe wydarzenia są niezwykle intrygujące – próbowałam odgadnąć jaki wpływ wywrą na teraźniejszość, ale nic z tego, autorka i tak mile mnie zaskoczyła.

Bardzo lubię gdy akcja powieści umiejscowiona jest w małym miasteczku, bo ciągnie to za sobą mieszkańców, którzy ukrywają mroczne sekrety. Dzięki temu odbiorca otrzymuje fajny, wciągający klimat. Tak jest w tym wypadku. Właściwie każda z postaci ma coś na swoim sumieniu. Wyjaśnienie zagadki wydaje się oczywiste i jednocześnie skomplikowane – w momencie zbliżania się do rozwiązania śledztwa, nagle pojawiał się nowy trop, rzucający całkiem inne światło na sprawę. Policja krąży wokół podejrzanych, odkrywając coraz więcej śladów i tajemnic, zapewniając czytelnikowi świetną rozrywkę.

Bohaterów pokochałam od pierwszego tomu, więc chętnie i z dużym zaciekawieniem czytałam o tym, co u nich słychać. Bardzo czekałam na moment oświadczyn Daniela, śledziłam jak rozwiną się jego kontakty z synem, uśmiechałam się na sytuację, w której specyficzna Klementyna zyskuje nowego przyjaciela, obserwowałam też jak rozkręci się sytuacja pomiędzy prokuratorem, a policjantką. Ogólnie dzieje się tu naprawdę sporo.

Wszystkie wydarzenia, a także bohaterowie i ich prywatne sprawy opisane są bardzo starannie, tworząc spójną, logiczną i bardzo wciągającą historię, od której trudno się oderwać. Lektura jest dużej objętości, ale mimo to czyta się ją zadziwiająco szybko i płynnie. Lubię gdy obok wątku kryminalnego ważną rolę odgrywa tło obyczajowe – książka nie jest nudna i czyta się ją dużo przyjemniej. Cieszę się, że przede mną jeszcze kilka tomów. Niebawem znów wrócę do Lipowa.

Tytuł: Z jednym wyjątkiem
Autor: Katarzyna Puzyńska
Wydawnictwo: Prószyński i S-Ka
Data wydania: 16 czerwca 2015
744 s.

1 komentarz:

  1. U mnie obecnie na tapecie "Trzydziesta pierwsza". Seria mnie wciągnęła i podobnie jak Ty, bardzo lubię jak obok wątku kryminalnego znaczącą rolę odgrywa wątek obyczajowy. :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © UCIEKAJĄCE STRONY , Blogger