"TAK BĘDZIE PROŚCIEJ" - Przemysław Semczuk


Do sięgnięcia po tę książkę zachęciła mnie nie tylko jej dobra opinia, ale również opis. Samo słowo zbrodnia i to w dodatku taka, która wydarzyła się naprawdę, wzbudziło we mnie duże podekscytowanie. Przemysław Semczuk stworzył świetną powieść kryminalną, w oparciu o morderstwo znanego przewodnika sudeckiego - Tadeusza Stecia. Mężczyzna został zabity w 1993 roku w Jeleniej Górze. Oprawców nigdy nie odnaleziono, a jego śmierć do dzisiaj pozostaje zagadką.

Myśl przewodnia "Tak będzie prościej" kręci się wokół wyżej wspomnianego morderstwa. Początkowo policja sądzi, że kluczem do rozwiązania sprawy jest fakt, iż denat był homoseksualistą. Niebawem na jaw wychodzą prawdopodobne powiązania ofiary z Piotrem Jaroszewiczem. Pojawia się trop dotyczący poszukiwania złota i tajnych archiwów ukrytych przez Niemców w okolicach Jeleniej Góry pod koniec wojny. Policja robi wszystko, by poznać prawdę i znaleźć winnych okrutnej zbrodni. W trakcie śledztwa dochodzi do kolejnych morderstw.

"Tak będzie prościej" to wielowątkowa powieść łącząca fikcję i rzeczywistość, chociaż czytając ją, ma się wrażenie, jak gdyby całość była w stu procentach realna. Największym jej atutem jest tło i czas akcji powieści. Autor bardzo dokładnie przedstawia sytuację społeczną Polski w latach 90. XX wieku. Opisuje zmiany, jakie nastąpiły po upadku komuny, skupiając się m.in. na pracy policji i celników oraz nawiązując do środowiska homoseksualizmu. Pewnie myślicie, że brzmi to zbyt poważnie, jak na powieść mającą zapewnić rozrywkę, ale nie musicie się tego obawiać, pisarz opowiada wszystko w bardzo przystępny sposób, dobierając bardzo trafne i naprawdę ciekawe przykłady polskiej przemiany. Zaintrygowało mnie to na tyle, że zarówno w trakcie czytania, jak i po skończonej lekturze, kilkukrotnie podejmowałam dyskusję z tatą na temat życia w tamtych czasach!

Zważając na to, że główny wątek dotyczy morderstwa przewodnika sudeckiego, nie mogło zabraknąć górskich epizodów. Pisarz genialnie odzwierciedlił surowy klimat Sudetów. Bardzo podobały mi się fragmenty opisujące zimowe warunki panujące na Śnieżce oraz działalność schronisk. Każde słowo dotyczące zmagań z wichurami i śniegiem, skromnego bufetu, który i tak był rarytasem w tamtych czasach, a także niesamowitej gościnności gospodarzy pochłaniałam z wypiekami na twarzy! Bliskie stały mi się również postacie, które były związane z górami. Madejek, Czarski i jego żona, to jedni z bohaterów, których z miejsca pokochałam. Wszyscy charakteryzują się tak ogromną serdecznością, prostotą i uprzejmością, że aż chciałoby się z nimi przebywać i to mnie zauroczyło.

Niestety, nie wszystko w książce wyszło tak ekscytująco. Mimo że powieść jest napisana lekkim stylem, to jednak na treści trzeba się skupić. Mnogość wątków i tematyka podejmowana przez Przemysława Semczuka obejmująca zmiany ustrojowe, początkowo wprowadziła lekki zamęt w mojej głowie, być może dlatego, że historia dotycząca tamtych lat nie należy do moich mocnych stron. Momentami brakowało mi również dynamiki. Wszystko jest opowiedziane płynnie - widać, że autor przemyślał każdy wątek, ale brakowało mi rozwinięcia samego morderstwa Stecia, bądź co bądź, okazał się on niezwykle interesującą osobistością. Ponadto sądzę, że pisarz niepotrzebnie wplótł wątek romansu. Nie dość, że mamy całkiem odrębną myśl, to jest ona jedynie liźnięta, prawie nieodczuwalna, zatem zupełnie zbędna.

Podsumowując, "Tak będzie prościej" zapewnia nie tylko świetną rozrywkę, jest również przyjemną powtórką z historii. Tę książkę z pewnością poleciłabym osobom, które interesują się historią Polski w latach 90., ponieważ w dużej mierze autor na tym właśnie się skupia. Nienagannie odtworzył tamte czasy, wykreował bohaterów, którzy mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistym świecie, dodał niebanalny, tajemniczy wątek kryminalny, również na podstawie prawdziwych wydarzeń, dlatego całość robi naprawdę dobre wrażenie. Fani kryminałów i niewyjaśnionych zagadek również będą zadowoleni!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © UCIEKAJĄCE STRONY , Blogger