"WYJĄTKOWY ROK" - Thomas Montasser

Na początku nieufnie podchodziłam do książki. Na ogół lubię gdy powieść zaskakuje mnie wartką fabułą, pełną zagadek, tajemnic i elementów przerażenia i grozy. Co tu dużo mówić, po prostu lubię thrillery, kryminały czy horrory. Jednak wraz z kolejnymi przewracanymi kartkami, powieść zaczęła stopniowo mnie uwodzić, a historia całkowicie pochłaniać.

Tytuł: Wyjątkowy rok
Autor: Thomas Montasser
Wydawnictwo: Świat Książki


"Zwykle byle jakie rzeczy mają wspaniałe opakowania, żeby dobrze wyglądały. Z książkami jest na odwrót. Opakowanie nigdy nie jest tak piękne jak zawartość."

  
Główna bohaterka Valerie została poproszona listownie przez ciotkę o zaopiekowanie się jej księgarnią. Sama właścicielka ginie bez śladu. Z czasem, sceptyczna, nie lubiąca literatury kobieta starając się uporządkować i zlikwidować małą księgarnię, odnajduje w sobie zamiłowanie do książek.Odkrywa potęgę literatury i magię księgarni. Pewnego dnia sięga po jedną z książek, która częściowo jest pusta, jak gdyby była wybrakowanym egzemplarzem. Następnie spotyka klienta, który poszukuję tego właśnie dzieła. Jak potoczą się losy Valerie? Kim okaże się zagadkowy klient? Czy potęga literatury zwycięży i sklepik przetrwa?

Książka sprawia, że na pochmurnym, deszczowym niebie przebijają się promienie słoneczne. Podkreśla jak wspaniała jest literatura, która przypomina nam o pięknie tego świata, o jego magii, darach, o tym ile dzięki niej można poznać nowych czarujących osobowości i interesujących charakterów, artystów, obcokrajowców, młodszych i starszych. Literatura jest źródłem czystej radości i przyjemności. Wywołuje błogość w duszy czytelnika, koi nerwy i uspokaja. Powieści otwierają bramę i wprowadzają nas do zaczarowanego świata, skarbnicy wiedzy i fantazji, gromadzonej i przekazywanej od stuleci. 

Czytając tę książkę uśmiechałam się sama do siebie. Miałam wrażenie, że wszystkie codzienne problemy są nieistotne, mało ważne. Na sercu zrobiło mi się lekko jakby zmartwienia przestały istnieć. Nie da się opisać na czym polega nadzwyczajność tej książki. Jest niesamowicie przyjemną lekturą, w dodatku niezbyt długą, więc każdy poradzi sobie z nią w jeden wieczór. Nie wiem czy to zaleta czy wada, ponieważ treść jest niecodzienna i wolałabym jej tak szybko nie kończyć. Czarodziejski klimat udzieli się każdemu miłośnikowi literatury. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © UCIEKAJĄCE STRONY , Blogger