"EGZORCYSTA" William Peter Blatty


Obiecałam sobie, że nigdy nie powiem: „Czemu ta książka tyle czekała?!”, „Czemu wcześniej po nią nie sięgnęłam?!”. Czasem po prostu nie mam ochoty na książki należące do mojego ulubionego gatunku, czasem potrzebuję odskoczni, a czasem zwyczajnie nie mam czasu lub nastroju na czytanie. Przede wszystkim czytam w swoim tempie – to jest moje hobby, nic na siłę, ale dzisiaj nadszedł ten dzień, więc… Rany! Dlaczego tak długo zwlekałam z przeczytaniem Egzorcysty?! Szybko przeprosiłam za to lekturę – przeczytałam ją w dwa wieczory.

Georgetown, Ameryka. Chris McNeil to odnosząca sukcesy gwiazda filmowa, samotnie wychowująca dwunastoletnią córkę, Regan. Właśnie rozpoczyna pracę nad kolejną produkcją. Jest pełna dobrych myśli, ponieważ pierwszy raz w życiu ma się zająć reżyserią, a nie grą aktorską. W między czasie w domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy – ze strychu oraz z pokoju dziewczynki dochodzą bliżej nieokreślone dźwięki, znikają różne przedmioty. Chris zauważa również bardzo drastyczne zmiany w zachowaniu dziecka, które z każdym dniem nasilają się. Zatroskana matka zabiera córkę do kolejnych lekarzy, jednak żaden nie potrafi jej pomóc. Ostatecznie decyduje się zgłosić do duchownych, wierząc, że Regan została opętana.

Przede wszystkim autor świetnie przedstawił wątek opętania i jego poszczególne etapy, kontrolując odpowiednie natężenie dramatu rozgrywającego się w domu pani McNeil. Cały czas miałam wrażenie, że coś złego wisi w powietrzu i tylko czekałam na to, aż rosnące emocje wybuchną. Pisarz zachował równowagę – ani nie przedobrzył z opisami szaleństwa dziewczynki, ani też nie czułam niedosytu, dlatego cała historia jak żywa stała mi przed oczami. I to mnie przeraziło. Ten klimat to po prostu mistrzostwo! To jedna z niewielu książek przez którą na moim ciele pojawiła się gęsia skórka!

Bardzo ważna jest też w książce charakterystyka i odpowiednie przedstawienie bohaterów. W dużej mierze to oni decydują czy powieść nam się spodoba, czy będziemy ją z nimi przeżywać. W tym wypadku autor również spisał się na medal - postacie od razu przypadły mi do gustu. Naturalni, ludzcy, zapadający w pamięć. Od początku do końca przejmowałam się ich losami i byłam bardzo podekscytowana jaki będzie finał tego horroru. Naprawdę mało która lektura potrafi wywrzeć takie wrażenie - wywołać ogromne emocje i sprawić, że z rosnącym napięciem pochłaniałam kolejne strony. Ta zdecydowanie to potrafi!

Książka jest genialna! Każdemu miłośnikowi horroru będę polecać tę książkę, a nawet wciskać ją i zmuszać do jej przeczytania. Jest tam wszystko czego potrzebuje fan literatury grozy. Osobiście nie chciałam za szybko kończyć tej książki z obawy, że nie przeczytam – przynajmniej w najbliższej przyszłości, tak dobrej powieści z tego gatunku. Delektowałam się uczuciem niepokoju i przerażenia, które towarzyszyło mi od początku do końca. To jedna z najlepszych książek, które przeczytałam w tym roku, dlatego z całego serca będę ją polecać.

Tytuł: Egzorcysta
Autor: William Peter Blatty
Tłumaczenie: Dagmara Chojnacka, Jan Kałuża
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 11 kwietnia 2017
365 s.

6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Mi też. :D
   Choć jako strachajło, trochę mam obawy przed sięgnięciem po tę książkę. :D

   Usuń
  2. Bardzo, bardzo, bardzo polecam! Dla mnie to jedna z najlepszych powieści jakie przeczytałam w tym roku :D. Klimat i bohaterowie to mistrzostwo, no i mega, mega emocje!

   Usuń
 2. Hehe, uśmiech się pod nosem i nic nie mówię, chociaż myślę 'a nie mówiłem'. ;) Sięgnij jeszcze po 'Omena', który jest w podobnym klimacie, choć już nie tak wybitny jak 'Egzorcysta'. A tak ogólnie to w kwestii grozy Vesper rządzi. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eejjj właśnie jak byłam na targach to byłam u Vespera i kupiłam Omena :D. Tak czułam, że może być podobnie jak z Egzorcystą, więc wzięłam :).

   Usuń
  2. I prawidłowo, żę kupiłaś. :)

   Usuń

Copyright © UCIEKAJĄCE STRONY , Blogger